Oryginał a wypis aktu notarialnego – czym się różnią?
Akt notarialny to bardzo ważny dokument, który może przydać się każdemu w wielu życiowych sytuacjach. Jest to też najczęstszy powód, dla którego ludzie odwiedzają notariuszy m.in. w krakowskim biurze kulakowscy.com . Warto dowiedzieć się nieco więcej o tym dokumencie i rozwiać wątpliwości.

 

Czym jest akt notarialny?


 

Akt notarialny sporządzają w swojej kancelarii notariusze. Kraków, Warszawa i inne miasta – niezależnie od obszaru Polski, wszędzie trzeba po niego udać się właśnie do notariusza. Jest to specjalny dokument o charakterze urzędowym, który potwierdza dokonanie czynności prawnej. Podpisują go strony zawierające oraz notariusze, którzy go sporządzają.
 

 

Akt notarialny – oryginał a wypis

 

Po podpisaniu takiego aktu oryginał zostawiają u siebie notariusze, a podpisujące go strony otrzymują jego wypis. Często prowadzi to do wątpliwości i pytań – czym one się właściwie różnią od siebie? Oryginał aktu musi być przechowywane u notariuszy przez 10 lat, następnie trafia do sądu rejonowego np. w Krakowie. Dla pozostałych stron zostają sporządzone wypisy aktu notarialnego. W wypisie widniej podpis jedynie notariusza. Wypis posiada również specjalną pieczęć urzędową, która potwierdza jego zgodność z oryginałem. Co więcej, taki wypis ma taką samą wartość w świetle prawa, jak oryginał. Jeśli zgubiliśmy wypis, możemy udać się po niego do kancelarii lub do siedziby sądu rejonowego jeśli minęło już 10 lat, bo tam wysyłają go notariusze. Kraków i inne miasta posiadają takie siedziby sądów rejonowych.